середа, 12 вересня 2018 р.

Види робіт, які виконує учитель інформатики у процесі своєї професійної діяльності


1.      Підбір апаратно-програмних засобів обчислювальної техніки (ОТ) для організації навчальної роботи. Такий вид роботи дуже часто виникає не тільки у вчителя інформатики, а й будь-якого учителя-новатора, який використовує комп’ютерні засоби у процесі навчання. Для учителя інформатики це характеризується тим, що комп’ютерна техніка на уроках інформатики розглядається не лише як засіб навчання, але і як об’єкт вивчення. Тому, окрім стандартних засобів навчання (мультимедійний проектор, екран, комп’ютер, презентація), потрібно подбати про наявність реальних зразків комп’ютерної техніки, які підлягають вивченню.
2.      Встановлення операційної системи, службових програм, драйверів пристроїв, утиліт для роботи з пристроями. На практиці така діяльність дуже часто виконується учителем інформатики, оскільки йому потрібно подбати про надійність та стійкість системи, які можуть бути ушкоджені внаслідок некоректних дій учнів, ураження вірусів, аварійного вимкнення світла тощо. В учителя повинні бути глибокі знання щодо налаштування та конфігурації системи, встановлення драйверів пристроїв для їх коректної роботи, діагностики системи загалом.
3.      Встановлення прикладних програм та програм спеціального призначення. Такий вид роботи потребує вміння визначити технічні параметри комп’ютера та розуміння принципів роботи операційної системи.
4.      Конфігурація комп’ютера засобами системи введення/виведення BIOS. Такі види робіт виконуються учителем внаслідок зміни конфігурації комп’ютера з метою підвищення ефективності його роботи.
5.      Налагодження апаратних та програмних засобів ОТ для роботи в мережі, в тому числі для роботи в мережі Інтернет. На сьогоднішній день цей вид діяльності є чи не найбільш затребуваною в професійній діяльності учителя інформатики. Налагодити роботу мережі, здійснити конфігурацію мережевого обладнання, організувати роботу засобами бездротових технологій (WiFi, Bluetooth), вміти використовувати засоби ОТ для організації мережевої активності суб’єктів навчальної діяльності (зокрема, на етапі навчання, оцінювання рівня навчальних досягнень, використання технологій мобільного навчання тощо), забезпечити лімітований доступ до мережі тощо.
6.      Діагностика апаратних засобів ОТ. Вимагає від учителя знань та умінь визначати неполадки в роботі засобів ОТ як за низкою зовнішніх проявів (підвищений шум жорсткого диску, надмірне нагрівання відеоплати, відсутність звуку в колонках/навушниках, низький рівень фарби у принтері тощо), так і за допомогою утиліт, що передбачають діагностику тих чи інших складових комп’ютера.
7.      Обслуговування апаратних засобів ОТ. Передбачає вміння використовувати різноманітні утиліти для обслуговування комп’ютера, зокрема, сюди входять такі види робіт як дефрагментація, форматування та розмітка жорстких дисків, відновлення даних, встановлення контрольних точок відновлення даних тощо. Крім того, учитель інформатики може здійснювати нескладне обслуговування периферійних пристроїв, наприклад, заміна картриджів принтера або наповнення їх фарбою, обтискання мережевого кабелю, чистка системного блоку від пилу тощо. Такі види діяльностей може також виконувати і лаборант комп’ютерного класу під керівництвом учителя.
8.      Модернізація апаратних засобів ОТ (заміна периферійних пристроїв: клавіатури, миші, колонок тощо; заміна внутрішніх комплектуючих – відеоплати, звукової плати, мережевої плати, процесора, оперативної пам’яті та ін.). Такий вид роботи потребує від учителя професійних компетентностей в галузі інженерії апаратних засобів, знання архітектури комп’ютера, форм-факторів комплектуючих, їх технічних характеристик та сумісності.
9.      Встановлення та налаштування додаткових периферійних пристроїв (принтера, сканера, проектора тощо). Потребує знання принципів роботи периферійних пристроїв різних типів (наприклад, струменевого і лазерного принтерів або ручного та планшетного сканерів, тощо), вміння організації їх роботи в мережі та спільного доступу до них, використання для забезпечення ефективності освітнього процесу.
10. Використання у навчальному процесі сучасних засобів та технологій ОТ. Передбачає вміння учителя використовувати такі сучасні засоби як мобільні телефони, планшети, ноутбуки, також технології бездротової передачі даних, Веб 2.0, Веб 3.0, хмарні технології тощо).